Borg
A Borg egy hihetetlenl ers kibernetikailag fejlett humanoid faj a Delta Kvadrnsbl. A Fderci s a Necrid trsg kztti rben a Borg sok ezer naprendszer ura. A Borg egy kollektv tudatknt ltezik, melyben az egynisg megsznik, a szabadsg s az nrendelkezs rdektelenek. Keresztl utazzk az univerzumot a kaptrszer kockikban j civilizcikat keresve, melyeket tudatukba asszimillhatnak, megszerezve minden tudsukat.
Minden borg ssze van kapcsolva egy hatalmas szubtri kommunikcis hlzatba, melyet Borg Kollektvnak hvnak. A minden asszimillt dolgozban lv beptett ad miatt szksgtelen egy lland kormnyzati rendszer lte. Ezen a hlzaton keresztl a fontos informcik minden Borghoz eljuthatnak, gy azonnal reaglhatnak minden kls hatsra.
A hatkonysg a napi munka legfbb elve, s a tkletessg keresse sosem maradhat abba. Ez vezrli a Borgot j vilgok fel. A vgnlkli prblkozs a fizikai s mentlis tkletests kzben abban is a tkletessgre trekednek, hogy melyik ellensges vilgokat igzzk le. Az ellensg fel a sajt nyelvn llandan sugrzott "Minden ellenlls hasztalan" zenettel a Borg elri, hogy a clpont a teljes remnytelensgbe zuhanjon, ezzel is nvelve az asszimilci hatkonysgt. Ez a mdszer szmtalan esetben igen hasznosnak bizonyult.
Teljes terlet: kb. 158.500.000.000 kbfnyv Npessg: Ismeretlen, de tbb trilli is lehet. lettartam: rk Fajok: mind kiborg Nyelv: minden kommunikci forma lehetsges. Munkaer: mindegyik dolgoz, kivve a Kirlynt Kormnyzs: nem alkalmaznak. Minden borgot a Kollektvn keresztl irnytanak s figyelnek. Nincs szksg hierarchira ebben a rendszerben, ahol minden borgnak ugyanaz a helyzete, kivve a Kirlynt, aki gy mkdik, mint egy kzponti hivatkozsi pont, amely krl a kollektva forog. Gazdasg: Nincs kimondott gazdasgi let. A munka a vdelemben, illetve a fegyver s technikai munkkban merl ki. Kommunikci: A Kollektvn keresztl trtnik.
A Borg technikai fejldse
A Borg technikai fejldsnek korai szakaszairl roppant keveset - flelmetesen keveset - tudunk. Annyi azonban bizonyosnak ltszik, hogy a Borgot ltrehoz npcsoport valaha normlis humanoid faj volt. Ez a faj a biolgiai evolci s technikai fejlesztsek egy bizonyos fokt elrve - ami krlbell taln a mi XX. szzadunk krnykre tehet - gy dnttt, hogy gpi alkatrszekkel (szaknyelven implantokkal, vagy implanttumokkal) kezdi el felcserlni egyes biolgiai funkciit, azaz a szerves szveteket mechanikai s elektonikai szerkezetekre cserli le. Ezeknek az implantoknak - szintn feltevsekre alapozva - egy rsze a kommunikcira s informcitadsra volt kialaktva, melyeket hlzatba ktve elrtk azt, amit az epizdokban s a "Kapcsolatfelvtelben" is lthattunk: egy szemly kilvse utn a tbbi dolgoz adaptldott - alkalmazkodott - az adott fegyver frekvencijhoz, gy a tbbiek kpesek voltak szemlyi energiapajzzsal megvdeni magukat. Vagy az, hogy egyszerre tudtak nyugodtan dolgozni, tmadni, vagy ne adj isten egy clszemlyt asszimillni egy-egy alparancsnak - subcommand - megfelelen. A Borg faj egyedei nem rendelkeznek nll ntudattal, az egsz faj kzsen hoz dntseket, melyeket a Kollektvban mindenki fenntarts nlkl s "lelketlen" mdon vgrehajt.
Arra nzve, hogy a Borgnak az egyes fajokat, melyekkel utazsai sorn tallkozott, mirt kellett asszimillni, nem rendelkeznk semmilyen informcival. Ezt a tnyt semmikppen sem indokolja az, hogy flig gp faj lett belle. De mivel ez alakult ki, gy kell elfogadnunk. A Borg hatalmas terletet mondhat magnak a Delta Kvadrnsban. Asszimilltk tbbek kztt az el aurianokat (TNG "Q Who" s "Star Trek: Nemzedkek") s tbb ms fajt is, de pldul a kazonokat nem (VOY "Mortal Coil"). Ebbl az a kvetkeztets vonhat le, hogy a Borg csak akkor asszimill fajokat, ha azok tudsa szmukra is hordoz valami pluszt s rdemes ket a Kollektva rszv tenni.
Ami elssorban visszatasztv teszi a Borgot a tbbi faj szmra, ltalban az a mdszer, hogy ellenfeleiket inkbb igyekeznek asszimillni - beolvasztani - a Kollektvba, semmint meglni ket. Az asszimillt egynek elvesztik ntudatukat, attl kezdve a Kollektva parancsait ktelesek vgrehajtani, mg akkor is, ha a cl volt bajtrsaik halomra gyilkolsa, vagy asszimillsa. Ezen kvl a beolvasztott szemly ugyanolyan dolgozv alakul t, nem csak belsleg, hanem klsleg is, mint a Kollektva tbbi tagja. Ezeket a beavatkozsokat eleinte sebszi ton hajtottk vgre, melyek az ldozatok szmra szrny knokkal jrtak (TNG "Best of Both Worlds"). Egyetlen emberrl tudunk, akibl sikeresen s - viszonylag - maradktalanul kiemeltk a beltetett implantokat, ez pedig nem ms, mint Jean-Luc Picard, aki - jelenleg - az Enterprise-E kapitnya.
m a Borg eljutott a technikai fejlds egy olyan stdiumba, (pontosabban, valsznleg idkzben asszimillt egy olyan fajt, aki mr eljutott a fejlds ezen fokra) hogy ezt a bonyolult, s idignyes asszimilcis mdot felvltotta a nanoszondkkal val asszimills. Ez annyiban klnbzik az eredeti mdszertl, hogy az ldozat vrramba kt n. asszimilcis tvel nanoszondkat juttatnak. Ezek az apr, hrom atom mret, flintelligens gpek nmagukat kezdik el megsokszorozni a szemlyen bell, gy alakulnak ki a klnbz rendeltets, mret s alak gpi alkatrszek. A befecskendezstl szmtott t-tz percen bell megjelennek az els implantokra utal jelek s kb. egy-kt ra mlva az ldozat mr tnylegesen is borg dolgoznak tekinthet. Ez az id a mtti ton trtn beavatkozsnl akr az egy-kt napot is kitehette. A nanoszondkkal trtn asszimills - szmunkra jelentkez - egyik htrnya, hogy az implantok mr nagyon nehezen tvolthatak el a szemlybl, st sok esetben vannak olyan implantok, melyek eltvoltsa az egyn teljes bnulst, vagy hallt okozhatjk, mivel ezek az alkatrszek mr atomi szinten kapcsoldnak a test biolgiai szveteihez (VOY "The Gift").
Utunk most a borg fegyverekhez vezet. A Borg nem hasznl a Fderciban, vagy brhol mshol megszokott "hagyomnyos" energiafegyvereket. Legfbb fegyverk egy hatalmas erej, multifrekvencis, harcra talaktott vonsugr, melybl egyetlen csillaghaj sem br ki kt-hrom lvsnl tbbet, hacsak nem rendelkezik automodullt pajzsokkal, mint a Sovereign, vagy a Defiant osztly haji (TNG "Q Who", "Best of Both Worlds", "Star Trek: Kapcsolatfelvtel"). A Borg hajk - legyen Kocka, Gmb, vagy akr egyszer feldert haj - nem rendelkeznek energiapajzsokkal, radsul sok rendszer a haj felsznn (a borg hajk nem rendelkeznek burkolattal, kivve a Gmbt, de az is csak minimlissal) vezet keresztl, ezrt knnyen sebezhetek, br mretk miatt a Kocka hajknl a legtbb esetben ez nem jelent tl sokat, kivve a "Star Trek: Kapcsolatfelvtel"-t, ahol Picard kapitny a borg Kocka egy lnyegtelennek tn rszt lvette a teljes flottval, teht kell valami ltfontossg rendszernek is lennie a Kocka felsznnek krnykn.
A kvetkez rdekes technikai "jts" a Borg rszrl a megkerl transzport (invasive transport), melynek nem a tvolsga a dnt (br azt nem tudjuk, hogy a Borg transzporterek milyen hattvolsggal rendelkeznek), hanem az, hogy a Borg kpes felvont energiapajzson is ttranszportlni a dolgozkat (TNG "Q Who", "Best of Both Worlds")! Ezt kztudottan (a Domnium ugyanilyen technolgijt leszmtva) a tbbi faj nem tudja megtenni. Ez tovbb nveli a Borg veszlyessgt, hiszen brhol, brmikor meg tudnak jelenni egy csillaghaj, vagy csillagbzis teljes terletn.
Vgs, de nem utolssorban essen sz a borg hajk meghajtsrl is. A meghajtrendszer mkdst nem ismerjk, azt az anyagot sem, mely a hajtmvekhez energit szolgltat. Van azonban egy rdekes meghajtsi md, mellyel a Borgon kvl ms faj nem nagyon rendelkezik, ez pedig a transztr meghajts. A Fderci s ms fajok mrnkei rgta ksrleteznek a szubtr feletti utazs lehetsgvel. A Fdercn bell ennek egyik egyenes gi kvetkezmnye volt az Excelsior osztly kifejlesztse s megptse, mely kornak szmos jtsa mellett - elmletileg mkdkpes - transztr meghajtssal is rendelkezett. m ez a ksrlet nem volt sikeres, s a Fderci fejlesztmrnkei azta is kutatjk ennek az utazsi mdnak a lehetsgeit, kevs eredmnnyel. A Borg azonban - valsznleg szintn egy asszimillt fajnak ksznheten - kpes a transztri utazsra. De ennl is rdekesebb az n. transztr jratoknak nevezett utazsi md, melyet Lore s renegt Borg segti hoztak ltre. Ez gyakorlatilag egy energival gerjesztett trkapu, melyen t a hajk kpesek tbb ezer fnyv megttelre is. Ez eddig a leggyorsabb, mestersgesen ltrehozhat kzlekedsi md.
Termszetesen a Borgnak mg szmos ms - esetenknt bizarr - technikai megoldsa van, (pl. a "Star Trek: Kapcsolatfelvtelben" ltott kronoton-rszecskervny, melyen keresztl visszautaztak 2063-ba) de ezek kzl nagyon sok ismeretlen szmunkra s megszerzsk is veszlyes, br a Csillagflotta Hrszerzse minden bizonnyal dolgozik az gyn. |