Soyuz osztly

- Tpusa:
- Rendszervdelmi haj
- Elkszlt egysgek:
- USS Soyuz, NCC-1941 USS Bozeman
- Plusz 130 haj plt, egy sem maradt szolglatban
- ptsi idszak:
- 2270-78
- Mretek:
- Hossz: 243 mter
- Sugr: 150 mter
- Magassg: 63 mter
- Szintek szma: 18
- Tmeg: 310.000 tonna
- Legnysg: 130 f
- Fegyverzet:
- 4 db VII-es tpus fzergy
- 18 db VI-os tpus fzergy, teljes kimenet 22.500 TeraWatt
- Vdelmi rendszerek:
- Pajzsrendszer, teljes kapacits 540.000 TeraJoule
- Standard durnium burkolat
- Standard szerkezeti integrits mez
- Sebessg:
- Norml utazsebessg: 5-s fokozat
- Maximlis sebessg: 8-as fokozat
- Erssgi index (Galaxy osztly = 1.000):
- Sugrfegyver tzer : 450
- Torped tzer : -
- Fegyverzet hattvolsga s pontossga : 65
- Pajzs erssge : 200
- Burkolat erssge : 10
- Sebessg : 535
- Harci manverezhetsg : 12.000
- sszestett erssgi index : 230
- Diplomciai fokozat :
- 3
- lettartam:
- 50 v
- Feljtsi idszakok:
- Minimlis: 5 venknt
- Standard: 15 venknt
- Jelents: 30 venknt
A 2260-as vek vgn sok fdercis kolnia szenvedett a csillagkzi bnzktl, fosztogatktl. A legkemnyebb ilyen tmadsokat a klingonok vezettk, hogy kiprbljk magukat nhny fdercis clpont ellen.
Vlaszknt a Csillagflotta tbb hajt kldtt a kolnik vdelmben, de ez nem bizonyult praktikus tletnek; szmos ilyen vilgnak csak nhny ezer lakosa volt, s egyszeren nem rte meg, hogy mg egy csillaghaj tartzkodjon a rendszerben. Ezrt a Csillagflotta ltre akart hozni egy j osztlyt, kifejezetten a kolnik vdelmre, de a forrsok erre a clra egyszeren nem voltak megfelelek. A Soyuz osztly vgl egy kompromisszumknt jtt ltre. A tervezsnl a mr sikeres Miranda osztlyt hasznltk alapknt, ezzel sok pnzt sikerlt megtakartaniuk.
Az alap Mirandt egy kicsit talaktottk, hogy a Soyuzokat minl egyszerbb legyen gyrtani. A kolnia vdelmi szerep azt jelentette, hogy a hajknak egy kisebb terletet kellett csak bejrniuk, s minden akci csak impulzus sebessggel zajlik le. Egy tipikus "kalzok" elleni csata knny fegyverzettel s pnclzattal zajlik, de a Soyuznak a klingon portyzsokat is meg kellett fkeznik. A Csillagflotta kivette a fotontorped-vetkat, s helykre iker-fzergykat rakatott.
A kltsgek cskkentsnek pldja a hajtm kapacitsnak cskkentse, hiszen a Soyuz a 8-as fokozatot csak 1 rn t tudja tartani, egy Miranda 12 rig. Cskkentettk a diplomciai felszerelseket, a tudomnyos felszerelseket pedig teljesen eltntettk. Viszont kaptak szmos hossztv rzkelt. Ezzel a Soyuz igen hamar szlelhette a kzeled ellensget, s idben felkszlhetett.
A Soyuz osztly 2270 elejn lpett szolglatba. Az osztly igen sikeresnek bizonyult; egy v alatt az egynegyedre cskkent a kolnik elleni tmadsok szma. A Csillagflotta ezrt mr mshol is bevethette a Soyuzokat. Nhny Soyuz hatrmenti rjratozst ltott el. 2278-ban a USS Bozeman sikeresen megelztt egy klingon tmadst a 12-es csillagbzis ellen; azt hittk, hogy a Bozeman megsemmislt, de 2368-ban sikerlt kimenekteni egy temporlis anomlibl. Bateson kapitny a Csillagflottban maradt, s a msodik USS Bozeman kapitnya lett, amely ksbb rszt vett a borg 2373-as invzija ellen akciban.
A 2280-as vek vgn a Soyuzokra mr nem volt tbb szksg, s 2288-ra ki is vontk az sszest. |